Category: Inne

Nowa kuchnia

W poniedziałek wieczorem podczas pieczenia pizzy piekarnik wyzionął ducha elektryczności. Jako że jest to bardzo często używany sprzęt w domu, musieliśmy jak najszybciej kupić nową kuchnię. Na szczęście sklepy internetowe są czynne całą dobę i już przed północą nowa kuchnia była wybrana i zamówiona. Dostawa na czwartek.

Panowie przyjechali na czas, zabrali starą kuchnię i podłączyli nową. Od dziś znowu mamy w czym piec 🙂

DCIM101GOPRO

DCIM101GOPRO

Problemy z komputerami Lenovo

Do poczytania chronologicznie 🙂


 

24.02.2015 Kret

Dziś oddałem komputer sprzedawcy z tytułu rękojmi, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Poniżej opos usterki:

Komputer Lenovo S210 Touch kupiony 05.03.2014

W ostatnim czasie (luty 2015) pojawiły się problemy z uruchomieniem polegające oraz nagłe zawieszanie się touchpada i klawiatury.

Pierwszy problem występuje po dłuższym wyłączeniu komputera. Podczas uruchamiania komputer nie startuje, uruchamiają się wiatraki oraz diody stanu pracy i przycisku power. Niestety brak dalszych postępów sekwencji startowej. Czasami potrafi uruchomić się jeszcze ekran który wyświetla tylko napis „lenovo”. Po kilku takich próbach uruchomienia, komputer zaskakuje i uruchamia się normalnie. Jako że posiadam drugie lenovo s210 testowałem ten komputer także z inną baterią, bez baterii, z zasilaczem i baterią, zainstalowałem system od nowa (z partycji recovery) i sprawdzałem na win 8 i 8.1 niestety we wszystkich konfiguracjach problem cały czas występuje.
Oto film pokazujący opisywany problem:


Drugi problem występuje podczas pracy, niestety bardzo trudno określić częstotliwość jego pojawiania się. Potrafi pojawiać się co kilkanaście minut, a także co kilkanaście godzin. Podczas użytkowania komputera nagle przestaje działać touchpad i klawiatura. Działa tylko ekran dotykowy (ale jak można wyczytać w sterownikach ekran dotykowy jest „usb” a klawiatura i touchpad to „PS/2”. Co ciekawe wystarczy uśpić komputer (przyciskiem power, lub zamknąć i otworzyć ekran) by odzyskać kontrolę nad klawiaturą i touchpadem. Tak jak poprzednio problemy występują niezależnie od rodzaju zasilania (bateria, zasilacz), systemu operacyjnego (win 8.0 i 8.1), czy tez sterowników touchpada (sprawdzałem kilka wersji dostępnych w sieci)

Oto film pokazujący opisywany problem:

Komputer nie upadł, nie był zalany (zresztą producent chwali się że klawiatura jest odporna na zalanie wodą), nie posiada żadnych innych oznak uszkodzeń.


05.03.2015 (Mysz)

Tragedia,  fatum, klątwa, drugi komputer został zalany. Niby gorzką herbatą, ale mimo natychmiastowej reanimacji nie udało się go uratować.

Pewnie płyta główna do wymiany, niestety na allegro płyty główne są po 600zł, a ja nie mam pewności czy tylko to padło


 

23.03,2015 (Mysz)

Znalazłem serwis który podjął się naprawy płyty, cena 400zł. Po świętach będziemy wiedzieć


24.03 2015 (Kret)

Komputer wrócił z naprawy 19.03, wydawało się że jest lepiej. Niestety problem powrócił już po dwóch dniach. Wychodzi na to że wymiana dysku nic nie dała ;/

Teraz będzie krócej bo druga reklamacja musi być rozpatrzona w ciągu 14 dni, a dodatkowo mogłem wnioskować o zwrot kasy lub nowy komputer a nie naprawę. Zobaczymy po 7.04


10.04 2015 (Kret)

Reklamacja została uznana, niestety biurokracja w euro trochę trwała ale już po 3 dniach, dostałem zwrot gotówki. Problemem był zakup w markecie w innym mieście. Teraz pozostało kupić coś nowego

1800zł odzyskane


12.04.2015 (Kret)

Nowa maszyna kupiona, niestety nie I3 a Celeron 1037U, ale za to tylko 750zł za używany


13.04.2015 (Mysz)

Niestety magik nie poradził sobie z naprawą płyty głównej, zaproponował nową za ok 550zł (lol).


16.04.2015 (Mysz)

Upolowałem na allegro płytę główną z procesorem Pentiun 2117U za 370zł z dostawą.


 

17.04.2015 (Mysz)

Przyszła nowa (używana) płyta główna z allegro w cenie 370zł

Działa tylko okazało się ze moduł ładowanie baterii ma jakieś problemy i trzeba kupić nowy.

Na allegro 49zł Już kupiony i wysłany


18.04.2015 (Mysz)

Komputer w pełni sprawny, wszystko działa 🙂


Podsumowująć

Lenovo Kret +1800zł – 750zł

Lenovo Mysz – 370zł – 56zł – 30zł

 

 

Backup danych

Wszystko zaczęło się niepozornie, komputer coraz wolniej zmieniał zdjęcia podczas pracy wygaszacza, czasami nie chciał się uruchomić za pierwszym razem. Długo myślałem że to wina starego windows XP i zapchanej partycji systemowej. Po zmianie na nową większą partycję i windows 8 problem nie zniknął. Zniknął za to dysk :/
Stało się to na początku grudnia 2014. Mam backup danych, ale robiłem go co pół roku (czerwiec/lipiec i grudzień/styczeń) a dysk padł tuż przed kolejnym „zgraniem” Dziura z danymi była wiec jak się wydawało od lipca czyli powrotu z wakacji (kopia Włoch były jeszcze na dysku w pracy) do m/w połowy listopada. Tak na oko 30GB danych. Własnoręczne próby odzyskania danych (podłączenie dysku przez adapter USB za dużo nie dały bo dysk wieszał się po kilku sekundach pracy. Niby coś przegrałem ale była to kilka %.

Postanowiłem więc zanieść dysk do profesjonalistów. Wybrałem „Avidata” z Warszawy. Wyceniają bezpłatnie w ciągu tygodnia. W międzyczasie wyczytałem ze mój dysk może cierpieć na pospolitą chorobę błędnego oprogramowania skutkującą wieszaniem się dysku… opis niby pasował. Naprawa to koszt ok 80zł.

Diagnoza przyszła po tygodniu:
” Bardzo poważnie uszkodzona powierzchnia talerzy dysku (błędne sektory). W celu odzyskania danych niezbędne jest wykonanie kopii posektorowej, odbudowa struktur logicznych, sprawdzenie spójności i poprawności zapisu. Z uwagi na dużą ilość błędnych sektorów niektóre pliki mogą być uszkodzone lub dostęp do danych może okazać się niemożliwy. ” Koszt naprawy 2700zł netto.

Nie powiem zabolało. Postanowiłem odebrać dysk i zlecić diagnozę innej firmie. Coś mi w tej diagnozie nie pasowało…

To zdarzenie zmotywowało mnie wreszcie do stworzenia porządnego backupu w domowej sieci. Zawsze były jakieś wymówki itp. Tym razem miało być inaczej 🙂
Aby rozpocząć jakiekolwiek zmiany należało wymienić wiekowy router, na coś normalnego. Postawiłem na TPlink WDR-3600 Dalej potrzebny był dwudyskowy serwer plików „NAS”. Po rozeznaniu się na rynku gdzie liderem i jedynym słusznym wyborem jest Synology (gdzie do super możliwości, dochodzi też całkiem spora cena), wybrałem Shuttle Omninas KD20. Wyglądał super, był bardzo cichy. Niestety nie przeszedł  tygodniowych testów. Moje wymagania były inne niż jego możliwości. Poszedł na allegro (bez strat finansowych), a ja dalej musiałem szukać. Dopiero w styczniu zdecydowałem się na ZyXEL NSA 320s.

320skd20TL-WDR3600

Brakowało jeszcze dysków 2x2TB. Niestety muszą to być dyski „serwerowe” czyli zdolne do pracy ciągłej przez wiele lat. Chciałem, kupić dyski od różnych producentów. Tyle że szybko okazało się że jest ich trzech: WD, Seagate, Toshiba. Pierwszy dysk kupiłem w miarę szybko. Nowy w wydawało się dobrej cenie.  Kupić drugi inny… zeszło się miesiąc a i tak kupiłem w końcu tego samego producenta, ten sam model tylko że inna seria/oprogramowanie. Problemem były ceny i zużycie sprzedawanego sprzętu. Jak był tani to najczęściej miał przepracowane po kilka ładnych lat. Nowe były poza zakładanym budżetem. dodatkowo wcale dużo takich dysków nie jest sprzedawanych (nawet mimo świątecznej gorączki na jaką trafiłem).

re4

Mając dwa dyski, serwer NAS i nowy router mogłem stworzyć to co chciałem 🙂 Oczywiście już po chwili okazało się że deklarowane prędkości przesyłu danych zostały osiągnięte w warunkach laboratoryjnych. Niby 50MB/sec. Mi po 1GB lanie nie udało się tego osiągnąć (max 40MB/sec). Natomiast po WIFI prędkość wynosi ok 10MB/sec (sama sieć może więcej – testowałem). Mimo wszystko i tak jest super bo prędkość wzrosła 10x w porównaniu do poprzednich rozwiązań 🙂

Zostało tylko skonfigurowanie backupów. I tak to obecnie wygląda. Dyski w serwerze pracują w RAID 1 (lustrzany zapis danych z jednego dysku na drugi, awaria jednego dysku nie powoduje utraty danych), co pół roku backup na dysk zewnętrzny (ten dysk pojawia się w domu tylko podczas backupu), co tydzień backup nowych danych na dysku USB ten jest w domu). dodatkowo ale tylko dla odciążenia sieci (bo sam NAS dałby sobie z tym radę) jest jeszcze jedna kopia zdjęć i mp3 na komputerze służącym za centrum multimedialne (podłączenie do TV i wzmacniacza)

Koszty:
router – 190zł
2 dyski 2TB – 480zł
serwer NAS – 310zł
dyski USB 1TB i 60GB – ok 300zł (kupione kiedyś)
Wydaje się drogo, ale w porównaniu do ceny odzyskania danych…

No właśnie, wczoraj postanowiłem sprawdzić co z „umartym” dyskiem. Podłączyłem przez usb, wystartował, popracował i po 3h, kilku defibrylacjach, skaczącym i bardzo powolnym transferze, odzyskałem brakujące 15GB danych !!

Radość olbrzymia, ale z drugiej strony firmy odzyskujące dane … mam nadzieje że może to była pomyłka, a nie naciąganie klientów na mega koszty.

Choinka DIY

W tym roku mieliśmy problem z choinką. Miejsca mało, wyjazd na Sylwestra tuż po świętach, mało czasu przed świętami. Długo nie wiedzieliśmy, co zrobić. Fajnych sztucznych i tanich choinek w sklepach też nie było, prawdziwą żal było na 3 dni kupować. Pozostało zrobić coś samemu na odpowiedni wymiar i oczekiwania. Chyba się udało.
Inżynierska choinka prezentuje się tak:

Ślub Kotosa

.

Z telefonu SE k550i

.

Pierniki

.

Ścianka wspinaczkowa

.

Ślub Kicków

Musisz się zalogować aby zobaczyć treść posta.Proszę . Nie masz konta? Dołącz do nas.

Xwester

.