Category: Auto

Zmiana opon

Jako że temperatury spadły poniżej zera to ESP ochoczo zaczęło przypominać o konieczności zmiany opon. Wykorzystałem jedno wolne przedpołudnie i założyłem zimowy komplet. Przy okazji wyszło że jedno przednie koło miało poluzowane śruby, dwie opony zyskały boczne rozcięcia, jak zwykle nie mogłem odkręcić tylnego koła. Cóż na wiosnę trzeba znaleźć i kupić nowe opony…

Wizyta w warsztacie

Auto w warsztacie było tydzień temu, pojechałem wreszcie ustalić miejsce wycieku oleju i zrobić zapieczone sworznie końcówki układu kierowniczego. Wyszło klasycznie – miska olejowa. Dziś byłem tylko sprawdzić czy nic nie wyciekło, ale przy okazji okazało się że muszę uzupełnić gaz w klimatyzacji. Łącznie dwie wizyty i 750zł mniej w kieszeni. Po południu miałem sam zmienić koła, niestety moja nasadka oddała się na pierwszej śrubie, zatem odwiedziliśmy jeszcze jeden warsztat.

Zmiana opon ( w zasadzie kół)

Prognozy meteo twierdzą ze wreszcie może być zimno, czy to prawda zobaczymy. Na wszelki wypadek zmieniłem opony. Zawsze lepiej je w słoneczny dzień zmieniać.

smartcapture

Ksenony

Ostatnio wpadł mi w ręce luxometr, dzięki temu mogłem sprawdzić w jakim stanie są żarniki w aucie.  Pomiaru dokonywałem w ciemny pomieszczeniu z odległości ok 5m. Wyszło… ciekawie:
po stronie kierowcy 1200lx,  po stronie pasażera 800lx
Postanowiłem wymienić oba żarniki, przy okazji zmieniając barwę światła z 4300K na coś ponad 5000K.

Wybór padł na D1S  6000K Bosma.

Poniżej efekt zmiany. Zrobię jeszcze pomiary jak będę miał dostęp do miernika

Zmiana opon

Wreszcie zrobiło się na tyle ciepło że można zmieniać opony, przy okazji umyłem auto w środku.

No i w garażu pojawiło się nowe stanowisko przechowywania opon.

PS opona bez powietrza ma większe wymiary niż podaje producent

Zmiana tarcz hamulcowych

Od kilku dni auto piszczy z przedniego koła po stronie kierowcy podczas jazdy, nie robi tego cały czas, ale tak losowo. Podjechałem do mechanika, wysłał mnie na SKP ale tam oczywiście cisza. Jedyne do czego można było się przyczepić to klocki hamulcowe od wewnątrz Następnego dnia umówiłem się na wymianę klocków. Po zdjęciu kół okazało się że wewnętrzne tarcze hamulcowe (peugeot ma podwójne) są bardziej w teorii niż w praktyce (to dlatego powyżej każde hamowanie z dużej prędkości powodowało mega wibracje na kierownicy). Warsztat zaproponował dobra cenę i super szybki czas wymiany (40min), dlatego się zdecydowałem na ten spory nieplanowany koszt. Po wymianie najpierw była cisza… potem znowu zapiszczało ale po dłuższej chwili przestało i na razie nie wróciło… Czy to rozwiązało problem ? Nie wiem…

 

Aktualizacja marzec – do wymiany było tez łożysko amortyzatora, a podczas zmiany opony wyszło że i życie amortyzatora powoli dobiega końca.

Przegląd auta

Wymiana sprzęgła i dwumasy, nowe uszczelniacze obu półosi, łożysko podpory prawej półosi, nowy olej skrzyni biegów, nowy olej silnika, nowe filtry oleju i kabinowy i niestety nowa miska, bo korek od starej nie chciał się trzymać.

Szyba

Auto stało od niedzieli na parkingu pod domem. We wtorek rano skrobiąc szybę odkryłem pajączka. Trochę zajęło zanim zrozumiałem co się stało (pomógł deszcz). Okazało się że nocą ktoś chciał się dostać na dach auta i nogą zbił szybę :/ Uroki miasta… Na szczęście dałem się naciągnąć na ‚pakiet szyby” podczas przedłużania ubezpieczenia. Telefon do Avivy, szybkie przekierowanie do Pilkingtona Polska, następnie podesłałem kilka zdjęć uszkodzenia i już po godzinie szkoda była zaakceptowana a szyba wysłana do pobliskiego warsztatu. Następnego dnia auto zostało odstawione pod wskazany adres. 12h poźniej znowu mieliśmy całą szybę.

Zmiana opon

Czas na zimowy zestaw.

Uszkodzona opona

Ten tydzień zaczął się źle. Rano pod szkołą syna najechałem tak pechowo na leżący na ziemi słupek (nieźle huknęło)  że przeciąłem oponę z boku. (Syn już robił zakłady jaka laweta przyjedzie) Zabrakło dosłownie 1cm by nic się nie stało. Do pracy pojechałem metrem. Po południu zabrałem się za serwis. Demontaż koła był prosty (peugeot zastosował śruby z podkładkami – super pomysł), niestety winda z zapasowym kołem odmówiła współpracy. Efektem walki jest urwana linka windy. Uszkodzone koło leży w bagażniku a ja mam zabawę z demontażem mechanizmu. Nowa opona już zamówiona. Cała przygoda będzie kosztować ok 400zł :/